Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» benefits of fish oil weight loss
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptyThu Aug 04, 2011 4:32 am nga Vizitor

» benefits of fish oil tablets
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptyTue Aug 02, 2011 12:06 pm nga Vizitor

» bingo deposit no online slot
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptyTue Aug 02, 2011 11:03 am nga Vizitor

» помощь гинеколога
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptyMon Aug 01, 2011 2:44 am nga Vizitor

» x-Hack hack you
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptySun Jul 31, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Продвижение неизбежно
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptyFri Jul 29, 2011 2:16 pm nga Vizitor

» How To Make Bitcoin
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptyThu Jul 28, 2011 10:23 pm nga Vizitor

» программы для компьютра
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptyThu Jul 28, 2011 6:22 pm nga Vizitor

» generic cialis online shop
Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike EmptyThu Jul 28, 2011 5:06 pm nga Vizitor

Affiliates
free forum

April 2021
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Calendar Calendar

Affiliates
free forum

Affiliates
free forum


Ora është Sat Apr 17, 2021 3:03 pm

Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike


 • Informohuni dhe mësoni mbi tekniken kompjuterike

  Temat
  Mesazhet
  Mesazhi i fundit
 • Mbi qnëdrueshmërin e disqeve


  Mbi qnëdrueshmërin e disqeveDisqet e vjetëra qëndrojn pesë vjetVarësisht nga kualiteti, CD apo DVD mund të qëndrojn nga 50 deri 100 vjetë, poor nëse ruhen në kushte optimale, atom und të qëndrojn veetëm 5 deri në 10 vjetë.As hard-disqet nuk janë më të mirë: pas rreth 10 viteve, ata duhet të ndërrohen.Një gjë është e sigurt: në erën digjitale humbja e të dhënave është më shumë se kurrë. Paisjet për memorizim, siq janë kompakt disqet dhe disqet digjitale videop (CD, DVD) qëndrojn vetëm disa vjet. Kërkuesit shkenëcorë tani na e tërheqin vërejtjen se pa ndonjë risi të domosdoshme teknologjike, një sasi e madhe e të dhënave nuk mund të memorizohen dhe do të humben përgjithmonë. Ajo që vlenë për shembull për të dhenave të klientëve të një firme apo arkiva të tërë vlerës së madhe, vlen edhe për të dhënat personale që I ruan secili prej nesh në shtëpi. Vlera e tyre për të gjithë ne është tepër e madhe.Sa qëndrojn këto mediumeVarësisht nga kualiteti, CD apo DVD mund të qëndrojn nga 50 deri në 100 vjet por nëse nuk ruhen në kushte optimale, atëherë ato qëndrojn vetëm 5-10 vjet. As hard-disqet nuk janë aspak me të mirë: pas rreth 10 viteve, ata duhet të ndërrohen. Shkenctarët më të madhe janë duke punuar në zhvillimin e pajisjeve për memorizim që do të kishin një qëndrueshmëri më të madhe. Deri atëherë, ja disa këshila sesi ti ruani më mirë të dhënat: për përdorim shtëpiak preferohet arkivimi shumështresor I të dhënave. Paisja më e sigurt është hard-disku ekstern me dy pjesë identike (RAID1), që automatikisht I dyfishojnë përmbajtjet.Fotografitë, CD-të apo DVD-të duhet të ruhen në vend të thatë dhe të errëtFormatet më të miraTë memorizimi I fotografive duhet përdorur formate standarde.Formati më I mirë është ai TIFF, i cili përmban të gjitha informatat dhe mund të hapet me qfarëdo programi. Nuk preferohen datotekat RAË dhe formati JPG, meqë gjatë memorizimit vjen deri të arkivimin e përmbajtëjeve muzikore, më së miri është që të përdoren datotekat ËAV. Dokumentet me tekst më së miri ruhen në formatin PDA/A.
  0 Temat
  0 Mesazhet